Pazar, Haziran 07, 2020
Yazı Boyutu

Ayvacık Depremleri Işığında Basın Toplantısı

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BANDIRMA TEMSİLCİLİĞİ OLARAK BASIN İLE DEPREMİ KONUŞTUK

İMO BANDIRMA 2016 Seçimleri


17.02.2017 günü Bandırma Basınımızın değerli üyeleri ile son günlerde Çanakkale Ayvacık'ta şiddeti 5 üzerinde meydana gelen depremlerden dolayı deprem gerçeğini konuştuk. Bandırma Temsilcilik Yönetim Kurulu Gürkan İLGİN, Mehmet GÜNEŞ, Gözde Gülcan KÖMÜRCÜ, Recep KÜÇÜK ve Selamettin KARACA olarak hazır bulunduk.


Özellikle dört konuya vurgu yaptık ;


1. Orta şiddetli depremler meydana geldiğinde aklımıza sadece büyük depremin ne zaman olacağını sorgulamak geliyor. Oysaki deprem bir doğa olayı ve bir gün olacak. Bu durumda deprem ile ilgili iki sorunun cevabını hızlıca vermeliyiz ;

  • Deprem oldu, ne yapacağız?
  • Deprem olacak, ne yapmalıyız?


2. Deprem oldu, ne yapacağız? Gözlemlediğimiz kadarıyla Bandırma'nın bir afet planı yok. Olsaydı en azından zaman zaman tatbikatlar yapılır, planlama konusunda kurumlar arası çalışma yapılırdı. Varsa da biz bilmiyoruz. İşler büyükşehir yasası ile daha karmaşık hale geldi diyebiliriz. Hangi belediye hangi görevleri yürütecek, bunlar planlanmalı.


3. Deprem olacak, ne yapmalıyız? Bandırma Marmara Bölgesinin fay haritaları incelendiğinde en tehlikeli konumda bulunan şehir. Bir çok fay hattının kesiştiği nokta pozisyonunda. (Bandırma'nın depremselliği konulu yazımı okumak için TIKLAYINIZ ). Bu koşullar altında odamızın mesleki denetim yapamaz hale gelmesi kalitesiz yapıların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Belki bu konu Konya, Kayseri, Urfa, Adana için çok şey ifade etmiyor olabilir. Ama söz konusu bu kadar risk altındaki Bandırma olunca durum değişiyor. Meslek odalarının yapı denetim sisteminin işler hale gelmesini sağlayacak denetim yetkilerinin iadesi olmazsa olmaz şart. Daha iyi bir sistem öneren olmadığına göre derhal meslek odalarını devreye sokmalıyız. Bugün başlasak 20 yıl sonra Bandırma ön görüler doğrultusunda 600.000 gibi bir nüfusa sahip olacak ise yapı stoğunun çoğu yeni yapı olacak. Sistemi düzeltmezsek deprem olduğu an yaşamını yitirecek vatandaş sayımızı azaltamayız.


4. Konunun vahametini doğrudan Çevre ve Şehircilik Bakanımıza aracısız aktarmalı ve Bandırma'yı içinde bulunduğu bu durumdan kurtarmalıyız. Bunun için Bandırma Milletvekillerini göreve davet ediyoruz. Bizi sayın bakan ile görüştürsünler, durumu anlatalım. Konuyu anayasa, uluslararası sözleşmeler ve yasal zeminde basit bir genelge ile çözebileceğimizi düşünüyoruz.

Basında çıkan haberler ;Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile