Perşembe, Eylül 24, 2020
Yazı Boyutu

Bandırma Belediyesi ile Birlikte Kolonu Hasarlı Yapı İncelemesi Yaptık!!!

Türkiye'de özellikle 17 Ağustos 1999'da meydana gelen Gölcük Depremi öncesi yapılmış yapılarda imalat kalitesinin düşük olduğunu genelde söylemekteyiz. Ancak bunun böyle olduğunun kanıtlanması için ya yapı sahiplerinin cesur bir biçimde yapılarını incelettirmeleri gerekmektedir, ya da ciddi bir deprem meydana gelmesini bekleyip "bekle-gör" politikası izlenmesi gerekmektedir. Bandırma'da 26.11.2010 tarihi itibari ile Bandırma Belediyesinden tarafımıza gelen bir talep doğrultusunda piyasada serbest ve belediyede çalışmakta olan bazı inşaat mühendisi meslektaşlarımız ile belediyeye gelen bir hasar talebini incelemeye gittik. İnceleme sonucunda yapının bir kolonunun tamamen taşıma gücünü kaybetmiş olduğu ve kırıldığı gözlenmiştir. Beton kalitesinin çok düşük olduğu ve elle ufalanabildiği, ayrıca etriye sıklaştırma bölgesinde 10cm aralıkla etriyelendirilmiş olması gereken kolonun 27-28cm gibi bir aralıkla etriyelendirildiği görülmüştür. Bina sahiplerinin hasarın onarılması süresince binayı tahliye etmeleri gerektiği tarafımızdan bir tutanak tutularak belirtilmiş ve Belediye zabıta ekipleri tarafından oturanlara tebliğ edilmiştir.

Burada asıl şu soruyu kendimize sormamız gerekmektedir? Bu bina sahipleri herhangi bir deprem olmadan önce ve daire sahiplerinin binalarını incelettirmek için birbirleri ile diyaloğa girmeye ve karar almaya gerekmeden bu hasar belki onların hayatlarını ve canın yongası olan mallarını kurtarmalarını sağlıyacaktır. Bu bina sahipleri kaçınılmaz olarak binalarını güçlendirecek ve DASK sigortasını kimsenin zorlamasına gerek kalmadan gönüllü yaptıracaklardır.

Peki ya diğer eski binalar? ( "Eski ve Yeni Yapıların Arasındaki Farkların Tarihsel Süreçte Değerlendirilmesi" yazımı okumak için TIKLAYINIZ )

İşte ilgili fotoğraflar ;

Hasarlı Yapı Hasarlı Yapı
Hasarlı Yapı Hasarlı Yapı
Tespit Tutanağı Tespit TutanağıYorumlar   

 
0 #4 Gürkan İLGİN 22-03-2011 02:18
Kadir Bey, binanın tüm katlarından beton numuneleri alındı, donatılar incelendi, etriye aralıkları irdelendi, kolon boyutları ve yönleri ruhsat projesi ile uyumluluğu irdelendi, temel derinliği, bağ kirişi uygulama seviyesi irdelendi ve bu bilgiler ışığında binaya bir güçlendirme projesi hazırlandı. Şu anda ise işin yapım süreci ile ilgili teklifler apartman yönetimi tarafından değerlendiriliy or. Projenin hazırlanması İnşaat Mühendisi Osman DAĞDELEN ile tarafımdan ortaklaşa bir süreç içinde yapılmıştır.
Alıntı
 
 
0 #3 Kadir Arabacıoğlu 16-03-2011 14:00
Bu kolonun nasıl boyle acıldıgını yazmamıssınız. Bu kolonu tamir ettirecekler, ama kolon donatıları ve betonu cok kötü durumda, demekki bu binanın bütün kolonları bu durumda, yani sadece bu kolonu yaptırarak bu binada oturmak doğru gözükmüyor.
Alıntı
 
 
0 #2 Gürkan İLGİN 16-12-2010 18:42
Açıkça söylemek gerekirse "evet, korkmalıyız." En basiti beton kalitesi yeni/eski yapı oranı 2-3 kat civarında. Daha birçok teknik detay üzerine eklenip genişletilebili r.
Alıntı
 
 
0 #1 dost24 15-12-2010 14:46
peki eski yapılardan korkmalımıyız?
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile