Perşembe, Eylül 24, 2020
Yazı Boyutu

ABCD Temel Afet Bilinci Eğitimi - Deprem Konulu Panel

BANDIRMA DAĞCILIK VE ARAMA KURTARMA DERNEĞİBandırma Belediyesi ve Bandırma Kent Konseyi'nin desteğiyle Bandırma Dağcılık ve Arama Kurtarma Derneği (BANDAK) tarafından düzenlenen "ABCD Temel Afet Bilinci Eğitimi - Deprem" konulu panel 23.02.2011 tarihinde Ticaret Odası Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Panelde Bandak Başkanı Ahmet ÇİZMEN'in açılış konuşmasını müteakiben Bandak Başkan Yardımcısı Zafer Ergün tarafından bir sunum gerçekleştirilmiştir. Bandak üyeleri Uğur KAYAALP  ve Mustafa KIZILTAŞ tarafından verilen çeşitli tamamlayıcı bilgilerle panel tamamlanmıştır.

Sunumda yıkılmayan veya yapısal anlamda göçme durumunun oluşmadığı binalarda deprem esnasında ve öncesinde ne tür tedbirler alınarak hayatta kalınabileceği konusunda temel bilgiler verildi.  Bandak'ı yaptıkları bu değerli çalışmalardan dolayı kutluyorum. Biz inşaat mühendisleri adına da buradan panele ek olarak bir bilgi eklemenin de faydalı olacağı düşüncesindeyim;

Deprem insanları öldürmez. Depreme dayanıksız yapılar ve binaların içinde alınmayan tedbirler insanları öldürür. Vatandaşlara düşen öncelikli görev yaşadıkları binaları depreme dayanıklı hale getirmektir. Bunun için eski bina sahiplerinin konunun uzmanı inşaat mühendislerine danışarak binalarını güçlendirmek için gerekli çalışmaları yaptırmaları gerekmektedir. Aynı zamanda Bandak'ın sunumunda bizlere anlattığı tedbirlerle deprem esnasında evlerde bulunan dolap, buzdolabı, masa, avize, duvar resimleri vs... gibi yapısal olmayan materyallerden kendimizi nasıl koruyacağımızı öğrenmemiz gerekmektedir. Evet, bina güçlendirmesi ucuz bir iş değil, ancak hayatımız ve sevdiklerimizin hayatının değeri de paha biçilemez.


ABCD Temel Afet Bilinci Eğitimi - Deprem ABCD Temel Afet Bilinci Eğitimi - DepremYorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile