Perşembe, Ağustos 06, 2020
Yazı Boyutu

Basın - Konut Stoğu Hakkında Fikirlerimiz

İlkhaber gazetesinden muhabir arkadaşımız ile konut stoğu üzerine bir söyleşi yaptık. Konunuyazıya dökülmüş halini aşağıda bulabilirsiniz. Habere ulaşmak için LİNKE tıklayınız.


Konut Stoğu Üzerine Söyleşi

Barınma yani konut toplumsal sistemin en temel sorunudur. Dolayısıyla konuta olan talepde, talepsizlikte peşisıra birçok sorunu beraberinde getirecektir. Bu sorunun çözümü imar planları veya yerel yönetimlerin bu konuya bakış açılarıyla değil uzun vadeli şehirleşme olgusunun planlanarak hayata geçirilmesiyle sağlanacaktır. Kaldı ki Bandırma'da ve ülkemizdeki diğer şehirlerde yıllık konut ihtiyacı ve üretimi hakkında hiç bir araştırma yapılmamıştır. Uzun vadeli nüfus artışı – göç hareketleri, sanayileşme gibi unsurların ne ölçüde gerçekleşeceği üzerine istatistiksel tahminlerin ortaya konmaması başı boş bir üretimi de beraberinde getirmiştir. Konut talebi, mevcut konut stoğu, konut ihtiyacı ve niteliği, ihtiyaç sahiplerinin ödeme gücü ve kapasitesi değerlendirilmeden, kısaca fizibiliteleri yapılmadan üretilen konutlar konut fazlası olarak kalmaya mahkumdur. Bir de ekonominin kırılganlığı – konut faiz oranları – halkın borçlanma kapasitesi değerlendirilmelidir. Ayrıca ciddi bir üretim kuralsızlığı ve denetimsizlik üstüne eklenince konut üretimi üzerine olan inşaat sektörü gereksiz ve niteliksiz bir büyümeye sahip. Konut stoğu artıyor ama üretim kalitesi yüksek konut stoğu ne kadar?  Sorulması gereken sorulardan biri de bu.

Yeni gelen 1/100.000'lik planlar ile yaptığımız uyarılarda bu çerçevede. Sanayileşme kapımızda ve sanayileşme bir çok çevre sorununu beraberinde getirecek. Bununla ilgili sorunları ayrıca değerlendiririz. Ancak beraberinde getireceği göç ve niteliği belli. Eğer gerekli fizibilite çalışmaları yapılmazsa, Bandırma bugün yaşanan konut stoğu artışının ötesinde, mevcut çarpık yapılaşmış halini arar hale gelecektir.
Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile