Cumartesi, Ağustos 08, 2020
Yazı Boyutu

1/100000 Planların Çevresel Etkileri Üzerine Söyleşi

Bandirmaekspres.com internet gazetesinden Can EMRE ile 1/100.000'lik planlar üzerine ve çevresel etkileri yönünden değerlendirmeler yaparak bir söyleşi yaptık. Konunun yazıya dökülmüş halini aşağıda bulabilirsiniz. Habere ulaşmak içiLİNKE tıklayınız.


1/100000 ÇEVRE PLANLARI VE SORUNLAR 

Bugün Belediye Meclis Salonunda Bandırma Belediyesinin 1/100000 planların onaylanarak hayata geçirilmesinden sonra, Belediye Başkanı Dursun Mirza ve Türkiye Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Mutçu ve Sekreter Fikret  Oğuz'un katılımcı oldukları panelde odalar,sivil toplum kuruluşları ve sendikaların katılımı ile gerçekleştirilen söyleşide, 1/100000 planların çevreye, bölgeye ve Bandırma'ya etkileri tartışıldı  ve görüşüldü.

İnşaat Mühendisleri Odası Bandırma Temsilcilik Başkanı Gürkan İlgin'de bu panelde hazır bulunarak  görüşleri ile katılım sağlamış olup, toplantı sonunda 1/100000 planlarla ilgil görüşlerini bizimle paylaşmasını istedik,

B.Ekspres: 1/100000 plan ile ilgili genel bir değerlendirme alalım.

Gürkan İlgin: Öncelikle 1/100000 plan bölgemizin coğrafi yapısı,yaşam alanları,tarım alanları,çevresel faktörler,deprem ve insan odaklı bir çalışma yapılmadan,sadece yatırım ve kazanç gözüyle düzenlenerek ve çevresel faktörler gözetilmeden tamamen ekonomik kurgular üzerinden yapılmış olup,kamuoyunda daha önceden büyük bir katılım ve konsessüs sağlanmadan hayata geçirilmiş ve bizlerin önüne getirilmiştir.

B.Ekspres: İnşaat Mühendisi ve İnşaat Mühendisleri odası başkanı olarak bu plandan çekinceleriniz nelerdir.

Gürkan İlgin: Biliyorsunuz Marmara  Bölgesi deprem kuşağındadır, bu planlar hazırlanırken kimseye sormadıkları gibi bizlerinde fikirlerini almadılar,hangi duygu ve düşünceler içinde bunları hazırladılar bilemiyorum ancak insan, doğa ve diğer canlıları odağına almadığı kesin, ormanlar,deniz ve insanlar tehlike altında.Durum ciddi,önlem alınmalı,çevre ve tarım alanları korunmalı.

Karar vermeliyiz, bu gün için planın içindeki unsurları mı, yoksa  planı tamamen mi red edeceğiz, bunu tartışmalıyız. Bence reddetmeliyiz, yeni bir plan süreci içine girip bizlerin katılımı ile yeni bir plan yaparak tüm sorunları ortadan kaldırabiliriz.

Yeniden sil baştan yapılacak plan ile tüm katmanların hayat bulduğu,bilimsel gerçeklerin ele alındığı bir plan olmalı, biliyorsunuz Çed Raporları ile ilgili yönetmelik değişikliği yapıldı, maalesef artık orman içine Toki toplu konut bile yapabilecek, bu nedenle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ikiye ayrılmalı, Çevre bakanlığı görevini yapmalı.

Tarım Bakanlığı verdiği reklam ve kamu spotları ile tarım alanları üzerinde sanayi ve konuta müsaade etmeyeceklerini söylüyor, ancak bu 1/100000 plan ile tarım arazileri, zeytinlikler yok edilecek, böyle bir çifte standart olmaz. Tarım bakanlığı sözde mücadele ediyor, Bandırma'da göz göre göre 48000 hektar  devasa bir alan sanayi alanına dönüşüyor.

Bu şekilde denetim dışı yapılan planlar gelecekte çevreyi kirletir ve bölgemizi yaşanmaz bir hale getirir. Düşünün, Erdek turizm ile geçiniyor, Erdek biter, sanayi çevresinde tarım ve hayvancılık biter, deniz canlılarında ciddi azalma meydana gelir, muhtemelen Kuş Cenneti'de etkilenecektir.

B.Ekspres: Peki ne yapmalıyız?

Gürkan İlgin: Toplantıda Bandırma Belediyesi hukuksal mücadelenin devamı olarak eylemsel mücadele çağrısı yaptı,o nedenle plana topyekün itiraz edilmiş olsa da Bandırma insanına konu çok iyi izah edilmeli, daha çok tartışılmalı, gerekirse meydanlarda plan için itiraz hakkı kullanılarak halkımız bilinçlendirilmelidir. Çünkü bu planlar ile geleceğimiz tehlikede,yarınlarımız rant uğruna yok edilmek istenmektedir,halkımız bu konuda bilinçlendirilerek harekete geçilmelidir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile